Wednesday, September 23, 2015

Grocery Shopping This Week: 9/23/15


Wednesday is my main shopping day. My official 2015 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens) but I've been trying to stick to a $50/wk budget since February.

However this week I went shopping 3 different times. This made it hard to keep track of how much I had spent.  I also had to buy several things that I usually don't buy because of Greg's illness, and I splurged on a few things.  There was a really good sale on meat at Save A Lot so I stocked up some more so I went way over budget.  However, I had been under budget the rest of the month (and next week's trip will count for October as far I'm concerned) so we are still under budget for the month (including eating out and school lunches).

Let's see how I did!

Budget for the week: $100.00
Total OOP: $153.62
Rebates expected: $15.99
Total spent after rebates: $137.63
Money left in budget: OVER budget by $37.63


Baking Supplies: $0.00 OOP

  • None needed

Beverages: $4.84 OOP

  • 12 cans Diet Dr. Pepper (Publix) @ $4.99, minus $1.50 store coupon, plus tax = $3.84
  • 30-ct herbal peppermint tea (Dollar Tree) @ $1.00

Breads/Baked Goods: $4.74 OOP
  • 2 packages Hawaiian Rolls (Save A Lot), reduced to $1.15 each = $2.30
  • 1 loaf white bread (Save A Lot), @ $0.99
  • 1 loaf white bread (Aldi), $0.85
  • 5-ct Pillsbury Grands! biscuits (Winn Dixie), on sale @ $1.00, minus $0.40/1 printable manufacturer coupon = $0.60


 Cereals: $7.50 OOP and will get $10 Publix gift card.
  • 5 boxes Special K cereal (Publix), on sale $2.50 each = $12.50, minus (5) $1.00/1 printable manufacturer coupons from Kellogg's Family Rewards = $7.50 and will get a $10 Publix gift card.  Also received 400 KFR points.

Dairy: $29.02 OOP and received $2.00 in ExtraCare Bucks
  • (2) 8-oz packages of  Galbani fresh mozzarella (Publix), on sale @ $2.99 each, minus (2) $1.00/1 blinkie coupons = $3.98
  • (2) gallons T.G. Lee DairyPure whole milk (CVS), @ $3.79 each = $7.58 but FREE after paying with CVS gift card obtained via our American Express Rewards program, and got $2.00 in ExtraCare Bucks back
  • 1 canister Parmesan cheese (Aldi) @ $2.49
  • 1 cup Yoplait Whips! Greek yogurt (Winn Dixie) @ $1.00, minus $1.00 manufacturer coupon = FREE
  • 8 cups Fit & Active yogurt (Aldi) @ $0.39 each = $3.12
  • 8 oz Monterey Jack cheese (Aldi) @ $1.89
  • 8 oz mild Cheddar cheese (Aldi) @ $1.89
  • 12 oz American cheese slices (Aldi) @ $1.89
  • 12 oz  Fit & Active string cheese (Aldi) @ $2.79
  • 2 lbs Challenge unsalted butter (Winn Dixie), on BOGO @ $4.69 with raincheck, minus $0.75/1 printable manufacturer coupon and $0.55/1 coupon from previous package = $3.39

Dry/Pantry/Freezer Goods: $9.13 OOP and will get $2.49 back from SavingStar and $3.50 back from Mail-In Rebate

  • 1 Prego Ready Meal (Publix) @ $2.49 and will get $2.49 back from SavingStar
  • 2 bottles Kraft barbecue sauce (Save A Lot), on promotion @ $0.79 each, minus (2) $0.55/1 printable manufacturer coupons = $0.48
  • 3 boxes mac & cheese (Save A Lot) @ 3 for $1.00
  • 2 boxes Near East couscous (Publix), on BOGO sale @ $2.29
  • 1 20-oz pouch Progresso chili (Publix), on sale @ $3.50 and will get $3.50 back from Mail-In Rebate
  • 4 boxes Barilla Pronto linguine (Target), on sale @ $1.09 each, minus (4) $0.70 printable manufacturer coupons, minus $0.75/2 Target digital store coupon, minus 5% REDcard discount = $0.86
  • 1 container ground nutmeg (Dollar Tree) @ $1.00
Produce/Juice: $30.63

  • 15 lbs Russet potatoes (Save A Lot), on sale @ $3.49
  • 1 jar Lindsay Naturals Spanish Manzanilla Olives (Publix) @ $3.99, minus $3.99/1 printable manufacturer coupon = FREE
  • 1 jar Lindsay Naturals Spanish Manzanilla Olives (Publix) on sale @ $3.59, minus $4.99/1 printable manufacturer coupon = $1.40 MONEY MAKER
  • 1 package Dole cole slaw (Save A Lot), marked down to $0.50
  • 4.61 lbs grapes (Save A Lot), on sale @ $0.99/lb = $4.56
  • 2 cans mandarin oranges (Save A Lot), @ $0.59 each = $1.18
  • 1/2 gallon OJ with calcium (Save A Lot), @ $2.49
  •  9 plantains (Save A Lot), marked down to $1.00
  • 5.23 lbs bananas (Publix), @ $0.69/lb = $3.61, minus $2.00 store coupon = $1.61 and got $0.25 from Checkout 51 so $1.36
  • 2 containers Driscoll's raspberries (Publix), on sale @ $2.50 each = $5.00, minus (2) $1.00/1 printable manufacturer coupons from Driscoll's Consumer Panel, minus $2.00 store coupon = $1.00
  • 3 lbs Driscoll's strawberries (Target) @ $3.49 each, minus (3) $1.00/1 printable manufacturer coupons, minus 5% REDcard discount and $0.15 bag discount = $6.95
  • 1 bag Fresh Express baby spinach + baby kale (Target) on sale @ $0.99, minus 5% REDcard discount = $0.94
  • (3) 15-oz cans Libby's mandarin oranges (Dollar Tree) @ $1.00 each, minus $1.00/3 insert manufacturer coupon = $2.00
  • 1 lb asparagus (Aldi) @ $2.29
  • 20 oz Roma tomatoes (Aldi) @ $1.49
  • 2 lbs Anjou pears (Aldi), on sale @ $1.49
  • 2 lbs carrots (Aldi), @ $1.29
Proteins: $58.43 OOP

  • 17.56 lbs of frozen bone-in chicken breasts (Save A Lot), on sale for $0.97/lb = $17.03
  • 9.38 lbs of boneless pork loin (Save A Lot), on sale @ $1.69/lb = 15.85
  • 10 oz frozen raw jumbo shrimp (Save A Lot), on sale @ $8.99
  • 3 hot dogs (Racetrac), FREE with survey reward code redemptions
  • 1 pizza roll (Racetrac), FREE with survey reward code redemption
  • 1 dozen large eggs (Save A Lot), @ $2.79
  • 4 dozens large eggs (Target), @ $2.50 each with rain check = $10.00, minus 5% REDcard discount = $9.50
  • 2 rolls Gwaltney hot pork sausage (Winn Dixie), on BOGO @ $3.99
  • 0.52 lbs Archer Farms Honey Mesquite BBQ Chicken Breast (Target), on sale @ $6.99/lb = $3.63, minus 5% Cartwheel discount, minus $3.00 store coupon, minus 5% REDcard discount = $0.28

Snacks: $9.33 OOP
  • 1 Altoids (Save A Lot) @ $1.79
  • (2) 16 oz bag Gold Abound All Natural Almonds (CVS), on sale @ 2 for $10, minus $2.00/2 store coupon, minus $5.00 in ExtraCare Bucks redemption = $3.00 but FREE after paying with CVS gift card obtained via our American Express Rewards program
  • 2 packages peanut butter crackers (Aldi) @ $0.89 each = $1.78
  • 1 box Swiss rolls (Aldi) @ $1.29
  • 1 box Excite mints (Aldi) @ $0.99
  • 1 box Millville protein bars (Aldi) @ $1.99
  • 1 bar chocolate hazelnut (Aldi) @ $1.49

Did you get any great deals at the grocery store this week?  Please link up or share your finds in the comments :)

5 comments:

  1. You might have gone over, but wow! Look at all that you got to build up the stockpile. Great job.

    ReplyDelete
  2. I just used up the last of my cloves. I love cloves and haven't bought them in ages so I need to go in search for the cheapest one that I can find. I actually have ginger and nutmeg from CVS. They were always $1 for spices and I got a ton there before so I might check there and Aldi. I usually make up a list and my mom gets me the Amish stuff from PA for Christmas. I have never had better cinnamon then theirs and I can't go back to the store kind because the Amish one has so much more flavor. I have used up bunch of random spices in my attempt to clear out the spice cupboard and figure out what I use and there is a very short list. I think that I might have to type it up and share it and see what other peoples needed spices are :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Whenever I see the spices on sale at CVS or at Dollar Tree, I never remember what I might need! I have so many spices and then some of them I had bought in bulk via my old organic co-op so I have large Mason jars of them... like cinnamon, ground ginger, ground mustard. It's so much cheaper to get them in bulk. I had to go check where my ground cloves were from and the label is homemade (i.e. masking tape!) so I don't know... I have a feeling I bought it in bulk from somewhere and then just reused the container that I already had but I don't have a huge jar of them anywhere. I wonder why the Amish cinnamon is so much different? The one that I got from my co-op (Frontier catalog) is from Vietnam. It's good but I can't say that it tastes any different than the cinnamon I used to buy at Walgreens or Save A Lot. Dollar Tree has a bunch of spices right now, if you have one near you. My CVS had the spices for $1.00 either last week or the one before.

      Delete
  3. Also, if you want to use those tasty biscuits for something other then dinner...our family favorite is cinnamon powdered sugar doughnuts. You might have hated me after cherry coffee cake but the doughnuts are amazing :) My son asks for them if it has been too long since I have made them and now I have a craving for them :(

    http://novafrugalfamily.blogspot.com/2012/11/easy-homemade-doughnuts.html

    ReplyDelete
    Replies
    1. How can I say "I hate you" in a nice way?!? LOL... thanks (not!) for reminding me... I used to make those for the kids back when they were little, with the cheap biscuits from Save A Lot. Back then, a can of 8 biscuits was only $0.25! The only difference is that I would put the cinnamon sugar in a paper bag and then put the hot doughtnuts in there, shake the bag and .... YUM. I might just have to make those for snack this weekend. Jeez, thanks. Thanks A LOT. hahahaha.

      Payback: If you want to make delicious Nutella-filled beignets, make a batch of Challah dough (I can share the Artisan Bread in 5 Minutes a Day recipe) and use that for the beignets. The kids have been asking me for those for a few months, I should make them soon and post delicious pictures to tempt YOU.

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!