Wednesday, March 9, 2016

Grocery Shopping This Week



My official 2016 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens) but I really aim to spend $50 or less.

This week I went shopping on Tuesday again.  Let's see how I did!

Budget for the week: $100.00
Total OOP: $56.21
Rebates expected: $1.00
Total spent after rebates: $55.21
Money left in budget: $44.79


Baking Supplies: $0.00 OOP

  1. I got these to make Rice Krispies for the kids.  I usually end up eating them before I can make the snacks, though :)
  2. I meant to get sugar at Save A Lot too but I had forgotten my coupon. I'll stop by this afternoon after the dermatologist appointment.
  • 1 bag mini marshmallows (Walmart) @ $0.96 but FREE after Swagbucks gift card.

Beverages: $2.68 OOP

  1. The ginger ale has gone up by 21 cents at Save A Lot!
  • 12-cans ginger ale (Save A Lot) @ $2.50 plus tax = $2.68
  • 1 can Left Hook energy drink (RaceTrac) = FREE with RaceTrac Insider coupon
  • 1 can Murphy Classic soda (Murphy USA) = FREE with printable store coupon

Breads/Baked Goods: $4.09 OOP and will get $1.00 back from SavingStar

  1. I had already bought the tortillas at Aldi when I saw the better deals at Dollar Tree. It's the first time that I've seen those tortillas.  Sure, making tortillas is way cheaper, but I've been unmotivated lately so it's a good thing to have on hand.
  2. I price matched the Pillsbury crescent dough with the Publix ad so I could avoid making yet another stop this morning. I wish I had remembered that I could show the Save A Lot ad on my phone so I could have price matched the cantaloupe and portabello mushrooms too!  Argh.
  • 2 cans Pillsbury crescent dough rolls (Walmart), price matched with Publix ad @ $1.00 each, minus $1.00/2 printable coupon = $1.00 but FREE after Swagbucks gift card and got $0.50 back from Ibotta so $0.50 MONEY MAKER, and will get $1.00 back from SavingStar. 
  • 1 loaf wheat bread (Walmart) @ $1.12 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 1 loaf French bread (Walmart), on clearance @ $0.50 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 1 loaf white bread (Aldi) @ $0.85 and got $0.25 back from Mobisave = $0.60
  • 3 packages of 12-ct Ortega flour tortillas (Dollar Tree) @ $1.00 each, minus $1.00/3 printable coupon = $2.00
  • 1 package of 20-ct flour tortillas (Aldi) @ $1.99

 Cereals: $0.00 OOP
  • None needed

Dairy: $7.74 OOP
  • 8 oz block mild cheddar (Aldi) @ $1.89
  • 1 package Fit & Active cheese slices (Aldi) @ $1.89
  • 1 package string cheese (Aldi) @ $2.79
  • 3 cups yogurt (Aldi) @ $0.39 each = 1.17

Dry/Pantry/Freezer Goods: $8.16 OOP 
  1. Did you know that vegetable oil is just 100% soybean oil?  I wonder why they call it "vegetable oil" instead of "soybean oil".  I try to use EVOO for most everything that calls for oil and applesauce instead of it in my baking but sometimes you need vegetable oil...
  • 1 extra large Five Cheese pizza (Aldi) @ $4.99 and got $0.40 back from MobiSave = $4.59
  • 64-oz vegetable oil (Walmart) @ $1.98 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 1 jar Better Than Bouillon chicken base (Walmart) @ $3.72, minus $0.75/1 printable manufacturer coupon = $2.97 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 3 cans Chunky soup (Aldi) @ $1.19 each = 3.57
Produce/Juice: $14.99
  1. The delicious navel oranges were on sale this week again, yay!  I should have bought more bags of them but I'm out of space in my fridge :(
  2. The asparagus, tomatoes, and Brussel sprouts will be worked into our menu for next week.
  • 64-oz apple juice (Walmart) @ $1.97 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 4.81 lbs bananas (Walmart) @ $0.56/lb = 2.69 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 1 can Del Monte No Salt Added spinach (Walmart) @ $0.98 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 1 can pineapple chunks (Aldi) @ $0.99
  • 8 lbs navel oranges (Aldi), on sale @ $1.99 each = $3.98
  • 2 avocados (Aldi), on sale @ $0.49 each = $0.98
  • 2 lbs strawberries (Aldi), on sale @ $1.29 = $2.58
  • 1 Boston lettuce (Aldi), @ $1.39
  • 1 lb Brussel sprouts (Aldi) @ $1.89
  • 1 lb asparagus (Aldi) @ $2.29
  • 1 lb Roma tomatoes (Aldi), on sale @ $0.89

Proteins: $11.45 OOP
  1. Greg is on a big protein kick so I've started buying 2 lbs of lunch meat instead of just one.
  • 3 dozens large eggs (Aldi) @ $1.49 each = $4.47
  • 1 lb oven roasted turkey breast (Aldi), @ $3.49
  • 1 lb Black Forest ham (Aldi), @ $3.49

Snacks: $7.10 OOP
  1. The Nutella, gummy bears, pudding cups and Auntie Anne's pretzels were all impulse buys today. They're all for the kids, aside from the gummy bears that I bought as a treat for myself.
  • 2 13-oz jars Nutella (Walmart), on sale @ $2.98 each, minus (2) $1.50/1 printable manufacturer coupons = $2.96 but FREE after Swagbucks gift card.
  • 2 Auntie Anne's cinnamon pretzels, on BOGO @ $2.99 each plus tax with app offer = $3.18
  • 1 box Swiss rolls (Aldi) @ $1.29
  • 4 cups chocolate pudding (Aldi) @ $0.89
  • 1 package peanut butter crackers (Aldi) @ $0.89
  • 1 bag Haribo Gold Bears (Aldi) @ $0.85

Did you get any great deals at the grocery store this week?  Please link up or share your finds in the comments :)

6 comments:

  1. You got some great deals! I love those gummi bears, too. I picked up some more oranges from Aldi this morning -- the price has dropped a bit to $1.79/4lbs. And they are still so good! We went through 12 pounds of oranges while my parents were here visiting. We should be good on vitamin c. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yep, I've already added the oranges to my shopping list for next week, I hope they won't have run out of them! This week's oranges have thinner skins than the previous weeks, making them a little harder to peel, but they're still delicious! Sounds like you did load up on Vitamin C, indeed!

      Delete
  2. Funny on the vegetable oil. I saw that once. I normally try to buy Canola Oil because I heard that it was healthier but I really don't know why. Last time I was at Aldi they had vegetable oil and not canola so that is what I bought. I use the oil for popcorn and pan frying things. I only use olive oil when making pasta and a few other Italian dishes. Isn't it funny how we decide which oil to use :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. A lot of people claim that canola oil is horrible because of GMOs... or something. I don't know either, I can never remember what kind of oil I'm supposed to use when, lol. In my pantry I have walnut oil, hazelnut oil, avocado oil (a couple of years back I used that a lot), coconut oil, sesame oil, sunflower oil (that I bought because I remember that it's what my mom used all the time when I was little but I have had it for months and I haven't even opened the bottle yet!), EVOO and vegetable oil. However, I almost always use EVOO, lol. I'm leary about the soybean oil because my dad has Hashimoto's disease (hypothyroidism) and it's hereditary and I've read that people with hypothyroid problems should avoid soy.

      Delete
  3. Rice Krispy Treats. Yum... I haven't made any in years, I just buy them, but now I'm wanting too!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I always see them in the store but every time I think about buying them, I remember how cheap it is to make them myself instead of buying them so I leave them on the shelf. But then I forget about making them OR (more often), I get hungry at night and tear into the packages of marshmallows, lol.

      I really need to make them! Maybe tomorrow...

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!