Tuesday, August 2, 2016

Food Expenses: July 2016



My official 2016 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens) but I would really like to spend $50 or less.  This ONLY includes food, nothing else.  Eating out/Ordering In food expenses are separate and ideally would be either none or would amount, together with what I spent on groceries to what my monthly food budget is. It's been suggested to me that I actually budget for eating out/ordering in separately, but even though I am tracking each penny that we spend, we don't have to count each penny that we spend. I just like to.  So I don't feel necessarily compelled to make sure we never eat out. There will be times when I don't feel like cooking, or months when we have a lot of celebrations or socialization to conduct.  **shrug**  I'm not going to completely obsess about it. However, I do want to keep track of where it all goes so that we can never say "I don't know what happens..." or blame it on someone/something else.

My daughter was in California the whole month of July and Greg was gone for about a week on a business trip.

JULY 2016

My budget for July was $500.
  • I spent $340.61 out of pocket, including all rebates, on groceries alone. 
  • We spent $288.66 in eating out/ordering in expenses.
  • So altogether we spent $629.27 on feeding ourselves.  According to the USDA's website, our family of 4 should be spending $684.40 on the "thrifty plan" so I think we're doing quite well despite our splurges!
Detail of grocery expenses ($340.61)
  • Baking supplies: $13.71
    • 3 bags mini chocolate chips
    • 2 bags mini marshmallows
    • 4 lbs sugar
    • 1 container cocoa powder
    • 2 lbs brown sugar
    • 2 boxes cupcake mix
  • Beverages: $55.86
    • 2 2L-bottles Diet Coke
    • 4 bottles whiskey
    • 2 bottles Gatorade
  • Breads: $17.03
    • 7 loaves white bread
    • 1 loaf wheat bread
    • 2 loaves French bread
    • 1 demi baguette
    • 2 8-ct hot dog buns
    • 3 8-ct hamburger buns
    • 2 packages English muffins
    • 1 package Hawaiian rolls
  • Cereals: $0.00
    • 4 boxes Special K
    • 1 box Cocoa Krispies
  • Dairy: $22.29
    • 3 gallons whole milk
    • 1 half gallon whole milk
    • 1 gallon skim milk
    • 4 bricks 2% UHT milk
    • 3 packages American Cheese singles
    • 1 round brie cheese
    • 1 round smoked Gouda
    • 1 wedge Stilton cheese
    • 2 8 oz blocks mozzarella
    • 1 8 oz block Monterey Jack
    • 1 8 oz block mild cheddar
    • 4 packages string cheese
    • 2 cans whipped cream
    • 4 cartons UHT whipping cream
    • 1 container light sour cream
    • 1 container ranch veggie dip
    • 1 Imperial margarine
    • 16 cups yogurt
  • Dry/Pantry: $15.62
    • 1 box Minute Medley rice
    • 2 boxes plain couscous
    • 1 box mac'n cheese
    • 1 3.5 oz jar Colman mustard
    • 1 jar Light & Fit mayo
    • 1 bottle ketchup
    • 5 jars grape jelly
    • 1 24 oz jar mild salsa
    • 1 bottle onion powder
    • 2 bottles chili powder
  • Produce/Juice: $91.84
    • Vegetables
      • 11 ears sweet corn
      • 10 lbs Idaho potatoes
      • 5 lbs yellow potatoes
      • 4 cucumbers
      • 2 8-oz containers mushrooms
      • 1 package portobello caps
      • 6 Romaine Hearts
      • 24 oz zucchinis
      • 4 avocados
      • 1 bag broccoli crowns
      • 1 pint grape tomatoes
      • 1 large bag collard greens
      • 2 cans green chiles
      • 2 jars minced garlic
    • Fruit
      • 6.41 lbs grapes
      • 10.75 lbs cherries
      • 8.67 lbs bananas
      • 3 cantaloupes
      • 2 lbs pears
      • 2 lbs peaches
      • 7 lbs strawberries
      • 4 pints blueberries
      • 4 6-oz containers raspberries
      • 1.29 lbs apricots
      • 1.38 lbs plums
      • 4 plums
      • 6 lbs apples
      • 4 mangoes
      • 8 lbs navel oranges
  • Proteins: $18.93
    • 2 boxes State Fair corn dogs
    • 2 packages Bar S dogs
    • 8 dozens eggs
    • 2 links Butterball smoked turkey sausages
    • 2 packages turkey bratwursts
    • 1 fried chicken family dinner
    • 2 lbs 80% ground beef
    • 2 12-oz packages bacon
    • 2 boxes maple breakfast sausages
  • Snacks: $65.78
    • 2 mini tubs ice cream
    • 3 packages peanut butter crackers
    • 1 bag PopCorners
    • 3 bags wavy potato chips
    • 2 bags pretzel sticks
    • 2 boxes Swiss rolls
    • 1 white chocolate coconut bar
    • 1 small chocolate bar
    • 4 chocolate bars
    • 1 box chocolate covered ginger
    • 1 bag sour worms
    • 2 bags gummy candy
    • 1 apple pie
    • 1 4-ct chocolate pudding cups
    • 4 boxes protein bars
    • 1 box donut holes
    • 1 box glazed donuts
    • 1 box chocolate cat cookies
    • 1 chocolate fiber bnars
    • 1 box cheese danishes
    • 1 2-ct cheesecake slices
    • 1 Cheesecake Sampler
    • 1 lemon cream cake
    • 1 box banana nut cake slices

Eating Out/Ordering In Expenses ($288.66) categorized by:
  • Laziness: $82.90
  • Dates/Socialization/Celebrations: $159.73
  • Treats: $12.91
  • Travel: $33.12
Analysis:
  • Groceries: 
    • I really wasn't in a shopping mood this month so I tried to limit my grocery shopping to Aldi and Save A Lot for the most part. Consequently, I didn't get as many freebies because I didn't use any of the gift cards that I usually use for groceries (CVS, Walmart...). I had to restock on whiskey and bought tons of fruit!  I barely bought any proteins compared to past months since my freezer is so full. I spent about $100 less on proteins than in each of May and June. I spent a lot on snacks again, mostly because I didn't feel like baking and also I treated myself to some chocolates.

  • Eating Out/Ordering In expenses:  
    • Greg and I had one date - yay!
    • We each treated relatives out to lunch or dinner. This is how we usually socialize with others.
    • We ordered in 3 times because I didn't feel like cooking.
    • Greg bought lunch twice because I hadn't gotten up to pack his lunch and he didn't feel like doing it himself.
    • Most of the "treats" were incurred at McDonald's on Fridays when we had coupons for freebies.  Proof that freebies usually cost you something anyway!
    • The traveling expenses occurred when my son and I went to the Flight of the Conchords concert, which is an extremely unusual occurrence.

  • Goals for August: My budget will be $400.  My freezers are still full so if I could get the snacks under control, I should be able to keep expenses down.  The kids are going back to school so my son will probably start buying lunch from school again once a week but my daughter will pack her lunches.  I will be planning menus again, which should help me with the "I don't feel like cooking" urges!

6 comments:

  1. I love how you give the totals for quantities of what was bought, as well as how much was spent in each category!

    I suggest renaming the "Laziness" category under Eating Out/Ordering In with "Cook's Night Off"! Everyone needs to have a weekly day or two off from regular duties. :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. I love, love, love your suggestion! I'm going to have to remember that for next month's report, lol.

      Delete
  2. I still think your shopping budget is pretty good. We often have takeaways on a Friday when I'm working but that's just down to laziness. I'm trying to cut it out during the holidays says she that has just had a McDonald's for tea. Goof luck with your $400 budget this month I'm sure you can stick to it xxx

    ReplyDelete
    Replies
    1. But today wasn't laziness, it was your son's birthday! Bless said I should rename my "laziness" category to "Cook's Night Out" and she's right, darn it. We deserve a night out once in a while. We cook 7 days a week otherwise!

      Delete
  3. Less than $20 for all that meat and eggs. Look at what you paid for all that dairy. Holy Moly. Are you freakin' kidding me? You do exceptionally well with the budget.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I was lucky to hit some good sales!

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!