Friday, September 2, 2016

Food Expenses: August 2016



My official 2016 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens) but I would really like to spend $50 or less.  This ONLY includes food, nothing else.  My weeks go from Wednesday-Tuesday so my monthly budget isn't always the same, month to month.

Eating out/Ordering In food expenses are separate and ideally would be either none or would amount, together with what I spent on groceries to what my monthly food budget is. It's been suggested to me that I actually budget for eating out/ordering in separately, but even though I am tracking each penny that we spend, we don't have to count each penny that we spend. I just like to.  So I don't feel necessarily compelled to make sure we never eat out. There will be times when I don't feel like cooking, or months when we have a lot of celebrations or socialization to conduct.  **shrug**  I'm not going to completely obsess about it. However, I do want to keep track of where it all goes so that we can never say "I don't know what happens..." or blame it on someone/something else.

Greg was gone for about two weeks this month.

AUGUST 2016

My budget for July was $400.
  • We spent $301.07 out of pocket, including all rebates, on groceries alone. 
  • We spent $277.16 in eating out/ordering in expenses.
  • So altogether we spent $578.23 on feeding ourselves (and others at times), far more than the $400 I would have liked to stay under. Still, according to the USDA's website, our family of 4 should be spending $684.40 on the "thrifty plan" so I think we're doing quite well despite our splurges!
Detail of grocery expenses ($301.07)
  • Baking supplies: $1.98
    • (2) 4-lb bags of sugar
  • Beverages: $21.61
    • 2 bottles BodyArmor
    • 2 cans Arizona green tea
    • (1) 12-can pack ginger ale
    • (6) 12-can packs Diet Dr. Pepper
    • (1) 12-can pack Sprite
    • (1) 750 ml bottle whisky
  • Breads: $7.80
    • 8 packages Naan bread
    • 7 loaves white bread
    • 1 loaf italian bread
    • 1 loaf garlic bread
    • 2 small baguettes
    • 3 8-ct hamburger buns
  • Cereals: MINUS $0.03
    • 2 boxes Tiny Toast
    • 2 boxes Special K
    • 2 boxes Honey Nut Cheerios
    • 1 10 oz bag Cinnamon Crunchers
    • 2 boxes Fruit Loops
    • 2 boxes Apple Jacks
    • 1 box Cocoa Krispies
    • 2 boxes Frosted Flakes
    • 1 box Annie's Cocoa Bunnies
    • 5 lbs whole wheat (for making Grape Nuts)
    • 1 box Crispy Rice
  • Dairy: $26.41
    • 3 gallons whole milk
    • (4) 1-L cartons UHT whole milk
    • 4 packages Activia Fruit Frusion (4 cups each)
    • 21 cups yogurt
    • (1) 32-oz container plain yogurt
    • 2 rounds imported cheese
    • 2 packages American cheese slices
    • (2) 8-oz containers onion & chives cream cheese
    • (2) 16-oz containers light sour cream
    • 2 lbs unsalted butter
  • Dry/Pantry: $29.26
    • (4) 40-oz jars crunchy Peanut Butter
    • (1) 24-oz jar salsa
    • (2) 40-ct boxes stevia sweetener
    • (1) 9.7 oz bag stevia sweetener
    • 1 box saltines
    • (2) 12-oz bottles Blue Plate light mayo with Greek Yogurt
    • 1 cup Riceroni
    • 2 jars Barilla pasta sauce
    • 1 jar red curry paste
    • 1 bottle light soy sauce
    • 2 jars Better Than Bouillon
    • 2 boxes mac'n cheese
    • 2 jars Ken's dressing
    • (1) 12-oz bag egg noodles
  • Produce/Juice: $64.92
    • Vegetables
      • 6 ears corn
      • 2 sleeves celery
      • 3 plantains
      • 2 jars minced garlic
      • 4 avocados
      • 1 pint grape tomatoes
      • 10 lbs Klondike Gold Potatoes
      • 1 small can diced pimentos
      • 1 lb dry navy beans
      • 1 lb dry great northern beans
      • 3 Romaine Hearts
      • 2 lbs broccoli crowns
      • 3 cucumbers
      • 3 lbs yellow onions
      • 1 can cannellini beans
      • 2.84 lbs cabbage
      • 4 cans No salt added diced tomatoes with chiles
      • 1 lb baby bella mushrooms
    • Fruit
      • 2.14 lbs cherries
      • 2 cantaloupes
      • 14 lbs apples
      • 1 can pear slices
      • 9.97 lbs bananas
      • 6 lbs grapes
      • 4 plums
      • 1 lb kiwis
      • 5.88 lbs papaya
      • 1 can mandarins
      • 3 pints blueberries
      • 4 lbs strawberries
      • 2 mangoes
  • Proteins: $90.66
    • 3 medium cheese pizzas (I count those as "proteins" since we add ham/pepperoni to them at home. It doesn't make much sense but I had started accounting for them in this category and I want to be consistent all year)
    • 4 cans tuna in water
    • 7 dozens large eggs
    • 7.30 lbs pork loin
    • 9.90 lbs boneless chicken breasts
    • 10.93 lbs bone-in chicken breasts
    • 4.60 lbs whole chicken
    • 2 Gold'n Plump marinated whole chickens
    • 12 lbs ground turkey
    • 2 lbs Black Forest turkey
    • 1 lb bacon
    • 3 packages chipotle chicken sausages
  • Snacks: $48.67
    • 5 cherry pies
    • 2 blueberry pies
    • 1 apple pies
    • 3 boxes Swiss rolls
    • 5 packages PB crackers
    • 1 bags pretzel sticks
    • 1 Atkins Lift Bar
    • 1 Snickers bar
    • 1 bag Black Forest organic gummy worms
    • 1 bag Trolli candy
    • 1 banana nut crème cake
    • 3 caramel crunch danishes
    • 1 container peanut butter cookies
    • 5 boxes protein bars
    • 2 Mississippi Mud cakes
    • 5 large chocolate chip cookies
    • 2 large oatmeal raisin cookies
    • 1 angel food cake
    • 2 dozens powdered donuts
    • 1 sleeve caramel rice cakes

Eating Out/Ordering In Expenses ($277.16) categorized by:
  • Laziness/Cook's Night Off: $37.38
  • Dates/Socialization/Celebrations: $129.27
  • Treats: $4.48
  • Travel: $106.03
Analysis:
  • Groceries: 
    • I was able to use some gift cards at CVS (earned via our American Express Rewards program) and at Publix (won in a sweepstakes) and at Walmart (earned via Swagbucks) to lower my OOP this month.
    • I stocked up on more meat on clearance!
    • I bought a lot of baked goods on clearance.  While this increased my snacks expenses, it also helped keep my electrical bill down as I didn't have to bake.
    • I stocked up on peanut butter and protein bars for Greg.
    • I also stocked up on some pantry items that I will need in the future.
  • Eating Out/Ordering In expenses:  
    • One of the Cook's Nights off was due to Greg having a migraine and wanting burgers for dinner. The other one was the night we found the kittens and I was too frazzled and busy with them to cook.
    • Socialization included treating my BFF to dinner for her birthday and my Middle Son + Not Quite Yet In Law Girlfriend + my Daughter to lunch one day, among others.
    • Travel was when Greg visited his parents and took them out to lunch or dinner
  • Goals for September: My budget will be $400.  My freezers are still extremely full so as long as  I avoid the meat clearances, don't go overboard on snacks and keep earning those Swagbucks gift cards, I should be able to keep expenses down:) Greg will be in Canada for a week getting his meals paid for by his company and might have to go back to his parents'.  I want to try and have much lower Eating Out/Ordering In expenses. We are celebrating my daughter's birthday this month and I might go out to lunch with my friend (if the kittens allow!) but aside from that, we're not planning on eating out.
How did you do in August? What is your budget for September?

4 comments:

  1. I think you did very well! You came under budget for groceries by almost $100! Even with all that meat stock up! Woo hoo! Even with the eating out, you came in at under $600. That's very reasonable, I think.

    My grocery budget for September is $75 (+ $2.95 carried over from August), for food only, for myself. I've plenty in the freezer and pantry; I'll only need fresh produce, bread, eggs, etc.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thank you. I really need not to buy any meat this month and eat down what's in the freezer. I do need to stock up on pasta, though, I noticed that we're getting low. So hopefully I'll have a much lower month in September!

      I know you'll do great with yours!

      Delete
  2. Wow! Those gift cards really made a difference. And your eating out expenses were not bad at all.

    ReplyDelete
    Replies
    1. The gift cards really really help! I wish I could work on Swagbucks more these days but I've been watching a lot of Law & Order on my laptop so I can't run the SB videos at the same time :(

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!