Tuesday, February 28, 2017

Food Expenses: February 2017



My official 2017 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens) but I would really like to spend $50 or less.  This ONLY includes food and drinks, nothing else.  My weeks go from Wednesday-Tuesday so my monthly budget isn't always the same, month to month.

Eating out/Ordering In food expenses are separate and ideally would be either none or would amount, together with what I spent on groceries to what my monthly food budget is. It's been suggested to me that I actually budget for eating out/ordering in separately, but even though I am tracking each penny that we spend, we don't have to count each penny that we spend. I just like to.  So I don't feel necessarily compelled to make sure we never eat out. There will be times when I don't feel like cooking, or months when we have a lot of celebrations or socialization to conduct.  **shrug**  I'm not going to completely obsess about it. However, I do want to keep track of where it all goes so that we can never say "I don't know what happens..." or blame it on someone/something else.

FEBRUARY 2017

My budget for February was $400.
  • We spent $248.17 out of pocket, including all rebates, on groceries alone. 
  • We spent $242.17 in eating out/ordering in expenses.
  • So altogether we spent $490.34 on feeding ourselves (and others at times), still more than the $400 I would have liked to stay under, but less than we spent in January. Still, according to the USDA's website, our family of 4 should be spending $684.40 on the "thrifty plan" so I think we're doing quite well despite our splurges!
Detail of grocery expenses ($248.17)
  • Baking supplies: $0.00
    • I didn't need anything
  • Beverages: $2.76
    • (3) 12-packs Diet Coke with Lime
    • (1) 2 L Diet Coke
    • (1) box peppermint herbal tea
  • Breads: $12.86
    • (8) white bread loaves
    • (4) packages naan bread
    • (3) 8-ct hamburger buns
    • (2) loaves garlic French bread
    • (10) large flour tortillas
  • Cereals: MINUS $2.00
    • 2 boxes Rice Krispies
    • 2 boxes Cocoa Puffs
  • Dairy: $28.86
    • 3 gallons whole milk
    • 34 cups yogurt
    • 3 packages American cheese slices
    • 2 canisters grated Parmesan
    • 4 packages string cheese
    • 1 package blue cheese slices
  • Dry/Pantry/Frozen: $33.22
    • 1 jar pesto
    • 5 bottles Truvia Nectar
    • 8 cans soup
    • 1 container coarse black pepper
    • 1 container oregano
    • 1 bottle ketchup
    • 1 bag potato chips
    • 2 boxes saltines
    • 2 containers Italian bread crumbs
    • 6 40-oz jars crunchy peanut butter
    • 13 boxes pasta
    • 16 oz egg noodles
    • 6 jars minced garlic
    • 1 jar grape jelly
  • Produce/Juice: $84.38
    • Vegetables
      • 12 ears corn
      • 3 avocados
      • 1 crown of broccoli
      • 1 cabbage
      • 4 lbs carrots
      • 4 cucumbers
      • 9 Romaine hearts
      • 1 bag collard greens
      • 5 lbs gold potatoes
      • 10 lbs russet potatoes
      • 1 lb Roma tomatoes
      • 4 cans diced tomatoes
      • 1 tube cilantro paste
    • Fruit
      • 1 pint raspberries
      • 8 lbs strawberries
      • 2 cantaloupes
      • 13.13 lbs papaya
      • 11.76 lbs bananas
      • 11 lbs apples
      • 2 6-packs applesauce
      • 10 lbs red grapes
      • 6 lbs mandarins
    • Juice
      • 1 bottle apple juice
  • Proteins: $67.57
    • 5.95 lbs spare ribs
    • 2 dozens large eggs
    • 4.00 Butterball Smoked Sausages
    • 5.04 lbs boneless chicken breasts
    • 4.76 lbs skinless, boneless chicken thighs
    • 2 boxes Barber Chicken
    • 2 lbs bologna
    • 2 lbs Black Forest turkey
    • 1 lb Black Forest Ham
    • 1 bag chicken nuggets
    • 10.00 lbs ground beef
    • 3.91 lbs corned beef
    • 2 12-oz packages bacon
    • 4.25 lbs pork loin
    • 2 cans tuna
    • 1 package chipotle chicken sausages
  • Snacks: $20.52
    • 2 layers cakes
    • 3 mini bags gummy worms
    • 3 bags pretzels sticks
    • 4 boxes Swiss rolls
    • 2 packages PB crackers
    • 2 bags marshmallows
    • 1 box donut holes
    • 4-ct chocolate pudding cups

Eating Out/Ordering In Expenses ($242.17) categorized by:
  • Laziness/Cook's Night Off: $43.94
  • Dates/Socialization/Celebrations: $168.22
  • Treats: $30.01
  • Travel: $0.00
Analysis:
  • Groceries: 
    • I was able to use a gift card at CVS (earned via our American Express Rewards program) and at Walmart (earned via Swagbucks) to lower my OOP this month.
    • I stocked up on a lot of pantry items this month, including crunchy peanut butter, pasta, and canned soups.
    • I also stocked up on proteins. My freezer is full!
    • Even though I tripled what I spent on snacks last month, I still think I bought fewer snacks than I used to.
    • Our string cheese expenses were up since Greg has discovered he likes it!
  • Eating Out/Ordering In:  
    • I only took 1 night off from cooking and that was back on January 31st! However, since I had already closed the January books, I'm counting it as a February expense.
    • I did a lot of socializing with the kids this month:  we took my daughter out to dinner to celebrate being admitted to UF and my son out for a snack to celebrate his qualifying for the FBLA State Convention Competition, I had a Mommy date with each the 3 younger kids
    • I ate out with a friend.
    • Greg and I mostly packed picnics when we went walking but we did go out to lunch once and we bought snacks a couple of times
  • Goals for March: My budget will be $400.  My freezers are still full so as long as I don't go overboard on snacks and shop at Walmart with my Swagbucks gift cards, I should be able to keep expenses down:) I want to buy some seafood this month. I will go out to lunch with a friend for our monthly date and we also have Spring Break for a week so I might drag the kids on outings, in which case we might go out to eat. But I also need to get back on the wagon with my diet!
How did you do in February? What is your budget for March?

2 comments:

  1. You went over by less than $100. I think that is excellent! If you really needed to keep to the $400 limit, you could always try the cash in an envelope method - once it is gone, it is gone!

    I did OK in February. I came under in both the groceries and the eating out budgets. Budget in March is the same ($75 for groceries; $25 for eating out; plus whatever gets carried over from February).

    ReplyDelete
    Replies
    1. So my going over budget is "excellent" but your staying under budget is merely "OK"?! You're too nice, you know this?

      I don't use cash hardly ever so I don't think the envelope method would work for me. At some point I even knew all my credit card numbers by heart! But I understand that the method works for those who really cannot afford to go one cent over their budget. Thankfully, we're not in this situation.

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!