Saturday, July 8, 2017

Grocery Shopping This Past Week



Wednesday is my main shopping day. My official 2017 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens). However, I ended up spending way more than that this week due to some deals on alcohol and also stocked up on more proteins.

Let's see how I did! (note: I forgot to take pictures of my Publix purchases on 7/3 so not everything is pictured but everything is accounted for).

Budget for the week: $100
Total OOP: $150.98
Rebates expected: $0.00
Total spent after rebates: $150.98
Money left in budget: -$50.98

Money left in budget for the month ($500 = 5 weeks @ $100): $283.69

Baking Supplies: $8.36 OOP

  1. I bought the chocolate chips because I prefer baking with the mini ones but last time I had checked, Aldi only had the regular-size chips.
  2. The whipped topping and hot fudge were for the peanut butter pie that I made on July 4th.
  • 2 bags mini chocolate chips (Aldi) $1.79 each = $3.58
  • 2 tubs lite whipped topping (Publix) $1.39 each = $2.78
  • 1 jar hot fudge (Publix) on sale @ $2.00 

Beverages: $47.92 OOP




  1. I hadn't planned on getting any beverages that week, but ABC Liquor had emailed me a $5 off $25 coupon and Greg loves that store so we stopped by and found the whiskey that he likes on sale. And then we spotted cucumber vodka so we decided to buy it to try to make our own "tropical lemonade" at home. ABC applied a portion of the coupon to each bottle.
  2. The lemonade was purchased for the purchase of making the tropical lemonade too. It wasn't on sale but I had a store coupon off 2 bottles so I bought 2 bottles, meaning for one of them to remain "in stock". However, the kids didn't listen to me and drank all of it anyway.  Also, this was a frugal fail since I could have just gotten Minute Maid lemonade for free at the RaceTrac drink fountain with our Sodapalooza cups!

  • 2 bottles Kentucky Gentleman (ABC Liquor) on sale @ $13.59 each , minus $1.44 each (coupon) = $12.15 each plus tax
  • 1 bottle Prairie organic cucumber vodka (ABC Liquor) @ $19.99, minus $2.12 (coupon), plus tax
  • 1 bottle White Rock club soda (ABC Liquor) @ $1.39 but FREE with purchase of vodka.
  • 2  2L-bottles of Minute Maid lemonade (Publix) @ $1.99 each, minus $1.00-2 store coupon = 2.98 plus tax and got $0.25 back from Ibotta = $2.80

Breads/Baked Goods: $4.51 OOP
  1. I ended up buying 2 packages of hot dogs on BOGO at Publix but only 1 package of buns there, since I knew we wouldn't eat both packages of hot dogs on the 4th, and I was going to Aldi the next day anyway.
  2. I had to go to Aldi before going to Save A Lot, and bought the flatbread.  Once at Save A Lot, I realized that they had one package of the cheap whole wheat tortillas so I got it too since they seem to only stock that item sporadically and they'll keep.
  • 1 package Publix hot dog buns (Publix) @ $1.39
  • 1 package Aldi hot dog buns (Aldi) @ $0.83
  • 1 6-ct package of Fit & Active Multigrain + Flax flatbreads (Aldi) @ $2.29
  • 1 10-ct package of Tio Santi whole wheat tortillas (SAL) @ $1.49 but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.


 Cereals: $0.00 OOP
  • None needed

Dairy: $16.56 OOP

  1. I bought 2 bricks of generic Neufchatel cheese at Publix for the peanut butter pie because I couldn't remember if I needed just one or two (I only needed one).
  2. I stopped at Dollar Tree to get some items and decided to buy another brick of UHT whole milk to replace the one we had used the previous week, since it's hurricane season anyway.
  3. Aldi didn't have the reduced fat shredded cheddar cheese that I wanted so I got taco cheese instead.
  4. I should have looked in my fridge more closely when I made my list because I didn't need American cheese slices or string cheese so my dairy expenses shouldn't have been that high!
  5. My family has been consuming less milk and I've been having to throw a lot of it away so I had decided to just get a half gallon that week and since CVS didn't have the milk on sale, I got it at Aldi. I would have preferred whole milk so I could "stretch" it with water, but all their whole milk expired the next day and the 2% expired 2 weeks later so I went with the 2%.  Now it's 4 days later and they've drank all the milk!

  • 2 8-oz bricks of generic Neufchatel cheese (Publix), @ $2.00 each = $4.00
  • 1 brick UHT whole milk (Dollar Tree) @ $1.00
  • 1/2 gallon 2% milk (Aldi) @ $2.09
  • 16 oz shredded taco cheese (Aldi) @ $1.89
  • 1 package Fit & Active light string cheese (Aldi) @ $2.79
  • 10 cups Fit & Active yogurt (Aldi) @ $0.33 each = $3.30
  • 1 package American cheese slices (Aldi) @ $1.49

Dry/Pantry/Freezer Goods: $6.07 OOP 

  1. I bought a container of potato salad at Publix for the 4th of July and wasn't sure which category to put it in, so I stuck it with the pantry expenses, completely arbitrarily.
  2. I was mad at Aldi because the couscous was labeled as being $0.99 on the shelf, which is cheaper than what it usually is so I stocked up and bought 2 boxes. But then it rang up for the regular price of 1.29 each anyway. Grrr.  And then they were out of jelly so I had to buy it at Save A Lot, where it's more expensive.
  3. Aldi doesn't carry sugar-free fruit spread but SAL does... albeit only in the strawberry flavor. However, SAL doesn't carry the sugar-free coffee non-dairy creamer... go figure!

  • 2 boxes plain couscous (Aldi) @ $1.29 each = $2.58
  • 1 16-oz container Southern-style potato salad (Publix), on sale @ $2.00
  • 1 13-oz jar of sugar free strawberry spread (SAL), @ $1.99 but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 1 32-oz jar of grape jelly (SAL), @ $1.99 but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 1 package cheese tortellini (Aldi) @ $1.49
Produce/Juice: $32.19

  1. The sauerkraut was bought at Publix for the 4th of July hot dogs.  We could have picked a cheaper brand but the "craft beer" label on it was too much for Greg to resist!
  2. I had planned on stocking up on canned beans at Walmart with Swagbucks gift cards, but I didn't feel like going to Walmart and you never know when you're going to need canned kidney beans so I decided to buy a couple of cans while I was at Aldi.
  3. I keep on seeing Asian recipes that call for snow peas and I never see them at Aldi, but they had sugar snap peas this week so i got a package (I know, I got confused but how different can they be?) and now I have to remember to find an Asian recipe to put on the menu for next week!
  4. I bought the raspberries to freeze them, and I did.
  5. The rainier cherries looked yummy and they were so I'm happy that I spent $2.49 on them.

  • 1 jar "craft beer" sauerkraut (Publix), on sale @ $1.49
  • 0.58 lbs yellow onion (SAL) @ $0.99/lb but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 6.56 lbs papaya (SAL) @ $0.99/lb but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 64-oz bottle 100% apple juice (Aldi) @ $1.49
  • 2 cans light red kidney beans (Aldi) @ $0.55 each = $1.10
  • 3 lbs Granny Smith apples (Aldi) @ $3.99
  • 3.13 lbs bananas (Aldi) @ $0.44/lb = $1.38
  • 1 package yellow squash (Aldi) @ $1.59
  • 3 Romaine hearts (Aldi) @ $2.29
  • 1 package zucchini (Aldi) @ $1.49
  • 1 cucumber (Aldi) @ $0.59
  • 1 can creamed corn (Aldi) @ $0.49
  • 1 bag spinach (Aldi) @ $1.49 (labeled on the shelf at $1.79!)
  • 1 lb sugar snap peas (Aldi) @ $1.99
  • 4 lbs strawberries (Aldi) @ $1.29/lb = $5.16
  • 4 half-pints raspberries (Aldi) @ $1.29 each = $5.16
  • 1 lb rainier cherries (Aldi) @ $2.49/lb


Proteins: $24.09 OOP

  1. So Greg and I ventured into Publix on 7/3 to buy supplies for a July 4th "cook-in". He doesn't like the cheap hot dogs so we splurged on Ball Parks.  They were on BOGO but they only had 1 package of the more expensive Angus beef ones so we bought a second and cheaper package of Bun-length dogs that ended up being free with the BOGO offer. Otherwise I'd never pay that much for hot dogs!

  • 2 packages Ball Park hot dogs (Publix), on BOGO sale @ $5.49
  • 1 dozen large eggs (SAL) @ $0.99 but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 4.12 lbs on-the-bone chicken breasts (SAL), on sale @ $0.99/lb but at no immediate cost to me since I paid with a prepaid card that had been deducted from my budget back in 2016.
  • 6-ct box of corn dogs (Aldi) @ $2.19
  • 12 oz frozen ahi tuna steaks (Aldi) @ $4.99
  • 1 lb Black Forest Turkey (Aldi) @ $3.19
  • 1.03 lbs fresh salmon (Aldi) @ $7.99/lb = $8.23

Snacks: $11.28 OOP

  1. Greg's been enjoying the beef jerky that I had gotten him as a Father's Day present when we goes on long kayaking/fishing expeditions, so when I saw it on BOGO at the Publix cash register line, I grabbed a couple more packages.
  2. I didn't feel like baking on the 3rd of July since I was going to make the peanut butter pie the next day, but the kids didn't have any snacks so I splurged and got them 4th of July-themed cupcakes at Publix.

  • 2 packages Jack Links beef jerky (Publix), on BOGO @ $6.39
  • 6-ct package of 4th of July cupcakes (Publix), on sale at $4.00
  • 1 package peanut butter crackers (Aldi) @ $0.89
So far this year, I have spent:
January - $292.05
February - $248.17
March - $196.87
April - $417.07
May - $319.07
June - $292.90
July - $216.32 so far - Yikes!  If I wasn't trying to eat healthy and did use my Walmart gift cards, I'd be tracking at $100 right now... I need to go to Walmart and use the freaking gift cards :)


Did you get any great deals at the grocery store this week?  Please link up or share your finds in the comments :)

6 comments:

  1. Hmmm...I think I was happiest about the chow mein noodles I found on clearance at Target and the low prices on raspberries, one of my favorite fruits!

    I do find that eating healthy can be a bit more expensive -- partly because we consume a lot more fresh fruits and vegetables and also because I become picky about things like how lean my ground meats are or even what type of meat/poultry I'll buy. Maybe I should say pickier because I know that I probably seem somewhat picky already! :) But on the other hand we don't go through snacks nearly as quickly because of paying attention to portion sizes. So I guess that is a money savings for me?

    I prefer sugar snap peas to snow peas and use them interchangeably. I'll be interested to see what you make with them!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'm definitely spending less on snacks, even though most of the snacks that I bought in the past were for the kids and not me!

      Color me relieved that I can use the sugar snap peas instead of the snow peas without incurring my favorite foodie's wrath, lol. I'm also interested in seeing how I will use them, as I haven't made my menu yet. I think it's usually in a stir-fry that I see them mentioned?

      Delete
  2. You got some good deals, Nathalie. I haven't gone grocery shopping in July yet. I am thinking of going, tomorrow. I want to get some fruit.

    ReplyDelete
    Replies
    1. One day I will actually be able to do a pantry/freezer challenge and not have to go shopping for anything either. I swear!

      Thanks for telling me how you grew the papaya seedlings. I'm going to try to do the same!

      Delete
  3. I got the same Rainier cherries at Aldi - what a fantastic price! Aren't they usually around $5/pound at Publix? I'd never bought them before, because they were always so expensive. But at $2.49/pound, I grabbed them!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I had never seen them that cheap either, you're right they're either $4.99 or $5.99 a lb at Publix usually so I wanted to try them too. They were delicious, weren't they?

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!