Sunday, July 16, 2017

Grocery Shopping This Week



Wednesday is my main shopping day but this week I went shopping on Sunday since I was in town and I needed more strawberries, and then I went again on Wednesday to grab some of the new deals. My official 2017 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens).

My expenses this week are lower than usual because Greg and our son will be going camping so I didn't "buy ahead" for the house. I did spent more than I'm accounting here, for their trip, but it falls under another "bucket" in out budget.

Let's see how I did!

Budget for the week: $100
Total OOP: $47.45
Rebates expected: $0.00
Total spent after rebates: $47.45
Money left in budget: $52.55

Money left in budget for the month ($100 = 5 weeks @ $100): $236.23

Baking Supplies: $0.00 OOP

  • None needed

Beverages: $0.00 OOP

  • None needed

Breads: $7.74 OOP

  1. I really love those whole wheat hamburger buns, they're delicious! I buy them to eat as a snack with sugar free fruit spread or some Earth Balance spread with Olive Oil.
  2. I also love the flatbread. It would be cheaper for me to use the whole wheat tortillas, but the flatbreads are healthier so I think I might keep on buying those.
  • 1 loaf white bread (Aldi) @ $0.83 and redeemed a $0.25 rebate from Checkout 51 = $0.58
  • (2) 8-ct whole wheat hamburger buns (Aldi) @ $1.29 each = $2.58
  • (2) 6-ct Fit & Active Multigrain + Flax flatbreads (Aldi) @ $2.29 each = $4.58


 Cereals: -$1.73 OOP and received $3.00 in ECBs


  • (3) boxes of Kellogg's Mini Wheats (CVS), on sale @ $2.49 each. I redeemed (3) $1.00/1 coupons from KFR and $1.00 in Quarterly ECB's and $1.00 in ECB from a mailer = $2.47 but free to me thanks to the CVS gift card earned via our Amex Rewards program and I received $3.00 back in ExtraCare Bucks :) I will also earn KFR points on this purchase via my ExtraCare card.
  • (2) boxes of Lucky Charms (Walgreens), on sale @ $1.88 each. I redeemed (2) $0.50/1 printable coupons and $2.99 in Register Rewards. Then I received $0.25 from Ibotta and $1.00 back from SavingStar = minus $1.48

Dairy: $3.61 OOP

  1. I really only needed 1/2 a gallon of milk but I had a coupon and the gallon was on sale... so I plan on freezing half of it before it goes bad.
  2. Since I went shopping early in the week, I guessed how many cups of yogurt would carry me into the middle of the following week. Greg will be gone so I probably won't run out.
  3. The parmesan was bought to be a back-up to keep in the pantry since the kids go through a lot of it and we just opened the last canister.
  • 1 gallon whole milk (CVS) on sale @ $2.99 and I redeemed a $0.55/1 coupon from an insert I had received at the library = $2.44 but free to me thanks to the CVS gift card earned via our Amex Rewards program
  • 4 cups Fit & Active yogurt (Aldi) @ $0.33 each = $1.32
  • 1 container grated Parmesan (Aldi) @ $2.29

Dry/Pantry/Freezer Goods: $0.00 OOP 
  • NONE
Produce/Juice: $29.98


  1. I ended up shopping super early in the week only because I was driving to Clermont and I was running low on strawberries so I figured I'd buy more while they were still on sale. The display at the store was a mess, like a tornado had gone through it. When I looked at my receipt back at home (a no-no but I was shopping with Greg who is very impatient!) I noticed that the strawberries were marked down by a lot, probably causing the commotion at the store!  A few looked soft and one of the package was leaking so I pulled one strawberry that was rotten and froze the rest a couple of days later.
  2. The cherries were also marked down since Wednesday, but only by 20 cents. I'll take it!
  3. I shouldn't have bought more spinach as I still had 1.5 bags in the fridge AND I also have one in the freezer!  The price on the shelf is still $1.79 but it rings for $1.49.
  4. I stopped by Aldi again this morning and bought more produce. I hoping I won't have to go back again this coming week.
  • (4) lbs of strawberries (Aldi), on sale at $1.29 but marked down to $0.49 each! = $1.96
  • (4) lbs of strawberries (Aldi), at $1.89 each = $7.56
  • 1 lb of Rainier cherries (Aldi), on sale @ $2.49 but marked down to $2.29!
  • 1 bag spinach (Aldi) @ $1.49
  • (2) 3-ct hearts of Romaine (Aldi) @ $2.29 each = $4.58
  • 5 lbs gold potatoes (Aldi) @ $2.99
  • 3 lbs Granny Smith apples (Aldi) @ $4.09
  • 2.14 lbs bananas @ $0.44/lb (Aldi) = $0.94
  • 1 lb asparagus (Aldi) @ $2.79
  • 1 lb red cherries (Aldi), on sale @ $1.29
  • 5.58 lbs papaya (Save A Lot), on sale @ $0.59/lb = $3.29 but "free" since I paid with a prepaid card that I had bought back from my son last year.


Proteins: $3.19 OOP

  • 1 lb Black Forest Turkey Breast (Aldi) @ $3.19
  • 2 dozens large eggs (Save A Lot) on sale @ $0.49 each = $0.98 but "free" since I paid with a prepaid card that I had bought back from my son last year.
  • 9.15 lbs split chicken breasts (Save A Lot) on sale @ $0.99/lb = $9.05 but "free" since I paid with a prepaid card that I had bought back from my son last year.

Snacks: $4.66 OOP



  1. Greg and my daughter sometimes eat some of "my" reduced fat crackers so I bought a box to keep as a spare in my pantry.
  2. Greg was hungry and I wanted to avoid spending money at McDonald's or Steak'n Shake for shakes, so I bought the mini muffins for him to eat in the car and our son's snacks later in the week.
  3. I had to buy 2 more items at Walgreens in order to be able to redeem 4 coupons so I picked 2 candy bars that were on sale and I gave them to the kids.
  • 1 box Reduced Fat Thin Wheat crackers (Aldi) @ $1.19
  • 1 box mini chocolate chip muffins (Aldi) @ $2.99 but had a $1.00 store coupon on them so $1.99
  • 1 Twix bar (Walgreens), on sale @ $0.69 + tax = $0.74
  • 1 small bag of M&M's (Walgreens), on sale @ $0.69 + tax = $0.74
So far this year, I have spent:
January - $292.05
February - $248.17
March - $196.87
April - $417.07
May - $319.07
June - $292.90
July so far... $263.77

Did you get any great deals at the grocery store this week?  Please link up or share your finds in the comments :)

8 comments:

  1. Nice! Isn't it crazy how much produce you can go through?! I'm kind of wishing I had bought a little more fruit as we are already out of the cherries and the apples are pretty steadily disappearing as well.

    ReplyDelete
    Replies
    1. It always amazes me how much fruit I go through just by myself! I almost bought 2 lbs of cherries but I can only eat them 12 at a time so 1 lb actually takes me a while to go through and the 2nd lb would have spoiled. I thought my daughter would want to buy the Pink Lady apples when I pointed them out to her today, but she said she prefer the Granny Smith.

      Delete
  2. That is a great amount of groceries. Gotta love Aldi for sure but you scored some great deals all over the place. Shopping for vacation type snacks certainly does save money later!!! I have to go to the store soon or we are going to be out of all food. Let's hope that I do as well :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks! I wish I could send 2 weeks worth of food with them so they don't have to buy anything, but vacation is also a time for us to treat ourselves so they've been going to KFC and getting shakes from McDonald's :)

      Delete
  3. You got a lot of great deals, as always! I did more grocery shopping today and bought some fresh produce. Papaya was on sale for $.49/lb and cherries for $.99/lb. I also bought a few vegetables, just to be able to say I did! LOL.

    ReplyDelete
    Replies
    1. I also bought a few vegetables, just to be able to say I did! That's the way I feel sometimes "quick, let's grab a cucumber so it doesn't look like ALL I'm buying is bread and snacks!

      $0.49/lb for papaya! Darn it, you beat me again!

      Delete
  4. I feel so bad Nathalie. Especially since you have done up this post because I said something about missing them....which I do. But then, I don't even bother to make comments. I am such a bad friend. Summer gets so busy for everyone. I find I don't get enough hours in the day. If I comment on other people's blogs, I don't have time to write my own. This new diet I'm on is very labour intensive. I hope all this chopping and shredding of vegetables counts as exercise. *laugh* So far today all I have managed to do is go shopping for more vegetables. Will I include pictures?? Probably not. I have already shredded and cooked two heads of cabbage. As usual, you did great shopping. I love that you showed us.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ah, Susan, you know I always tell you (and everyone else) not to worry about hurting my feelings if you don't comment! I really don't mind. I've been very lax with my commenting lately as well. Sometimes you just don't feel like commenting right away... or at all! So it's really fine. And YES all that chopping and prepping does count as exercise :)

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!