Friday, August 4, 2017

Grocery Shopping This Week



My official 2017 weekly grocery budget is $100/wk for 4 people (2 adults, 2 teens)... through August and then it'll drop to $75.00/wk for 3 people (2 adults, 1 teen) as my daughter will have moved out.

This week I went a little over because Greg was out of whiskey and I always buy several bottles at a time in order to qualify for the 10% off discount.  I also stocked up on whole wheat pasta, salad dressing and protein bars for Greg.  However, I was able to use my CVS gift card to mitigate the overall costs a bit.

I'm not worried about the overage

Let's see how I did!

Budget for the week: $100
Total OOP: $117.45
Rebates expected: $0.00
Total spent after rebates: $117.45
Money left in budget: MINUS $17.45

Money left in budget for the month ($100 = 4 weeks @ $100): $282.55

Baking Supplies: $0.00 OOP

  • None needed

Beverages: $57.74 OOP


  1. I get 10% off at Winn Dixie if I buy (4) 750 ml bottles so I always buy them 4 at a time.  I didn't think to redeem my Plenti points because I thought I needed to have 2,000 points to be able to redeem them, but it was 200 points. Arrgh.
  • 4 bottles Kentucky Gentleman whiskey (Winn Dixie) on sale @ $14.99 each, minus 10% discount, plus tax: $57.74 (and I earned 27 Plenti points).

Breads: $4.17 OOP

  1. The buns were all marked down at Aldi. The whole wheat buns because the sell-by date was 8/5 probably, even though the sign said it was a "new low price" but the Kaiser rolls were discounted even more and the sell-by date isn't close at all...
  2. The Red Lobster biscuit mix is a seasonal item and my daughter loves those so I got her a box to take to college.
  • 1 8-ct package Kaiser buns (Aldi), discounted to $0.50
  • 2 8-ct packages whole wheat hamburger buns (Aldi), discounted to $0.65 each = $1.30
  • 1 loaf white bread (Aldi) @ $0.83
  • 1 box Red Lobster biscuit mix (Aldi) @ $1.79
  • 1 container Pillsbury Grands! biscuits (Publix) @ $2.19, minus freebie coupon from mailer = FREE


 Cereals: $0.00 OOP
  • None needed

Dairy: $4.30 OOP

  1. My family is still not consuming as much milk as it used to so I bought 2% milk instead of getting whole milk that I would water. I don't like wasting milk!  
  • 1 gallon 2% milk (CVS), on sale @ $2.99 but FREE to me since I paid with a CVS gift card earned via our American Express Rewards program
  • 1 package American cheese slices (Aldi) @ $1.49
  • 1 package blue cheese crumbles (Aldi) @ $1.49
  • 4 cups Fit & Active yogurt (Aldi) @ $0.33 each = $1.32

Dry/Pantry/Freezer Goods: $11.63 OOP 

  1. Aldi was still out of grape jelly, grrr. Luckily, I had ECBs that expired later on this week and CVS had the jelly on sale so I grabbed 2 jars.
  2. I didn't have any coupons to go with the BOGO sale on the pasta, but I still thought it was a good deal, especially since Aldi doesn't sell whole wheat pasta so I stocked up.
  3. My thyme plant is almost dead. I grabbed a small bag of Badia thyme to tide me over, completely forgetting that I had meant to buy some in bulk at Bulk Nation next week, if they have any available... oh well.
  • 6 boxes Mueller's whole wheat pasta (Publix), on BOGO sale @ $1.69 = $5.07
  • 1 box Zatarain Caribbean rice (Publix) @ $1.49
  • 1 lb brown rice (Publix) @ $1.00
  • 1 small bag Badia thyme (Publix) @ $0.85 and got $0.25 back from Ibotta = $0.60
  • 2 jars Welch's grape jelly (CVS), on sale @ $1.99 each but redeemed ECBs so FREE to me
  • 1 bottle ketchup (Aldi) @ $0.89
  • 2 bottles light balsamic vinaigrette dressing (Aldi) @ $1.29 each = $2.58
Produce/Juice: $18.39


  1. I decided to count the canned baked beans and the black beans as produce. Now I'm thinking maybe I should have counted the thyme as produce too?  Arrgh, I need to figure out what to do on a consistent basis with items like these :)
  2. I had planned on buying cucumbers to make more homemade zesty refrigerator pickles, but the cuke price jumped from $0.49 last week to $0.99 this week for just one cucumber!  So I left it there.
  3. Produce was quite expensive at the store. I haven't made a menu plan so I grabbed zucchini and mushrooms blindly and now I need to figure out how to use it!
  4. I was very disappointed that Aldi didn't have the cherries that were supposed to be on sale this week :(
  • 2 lbs grapes (Aldi) on sale at $0.89/lb = $1.78
  • 1 can organic black beans (Aldi) @ $0.89
  • 1 bag zucchini (Aldi) @ $1.69
  • 1.83 lbs bananas (Aldi) @ $0.44/lb = $0.81
  • 8 oz white mushrooms (Aldi), on sale @ $0.89
  • 4 lbs strawberries (Aldi) @ $1.99/lb = $7.96
  • 1 can baked beans (Aldi) @ $1.39
  • 2 bags spinach (Aldi) @ $1.49 each = $2.98


Proteins: $8.78 OOP
  • 3 cans tuna (Aldi) @ $0.65 each = $1.95
  • 8-ct box corn dogs (Aldi) @ $2.19
  • 1 bag popcorn chicken (Aldi) @ $3.99
  • 1 dozen eggs (Aldi) @ $0.69

Snacks: $12.44 OOP


  1. The Jif To Go cups were a treat for my daughter to take to college. Since she doesn't have a meal plan, I figured she could take them in her lunchbox.
  • 1 box chocolate chip peanut butter cookies (CVS), on sale @ $2.49 and I redeemed $2.02 in ECBs and then paid with a CVS gift card earned via our American Express Rewards program so it was all FREE to me.
  • 8-ct Jif to Go (Publix) @ $2.49
  • 4 boxes protein bars (Aldi) @ $2.19 each = $8.76
  • 1 box reduced-fat thin wheat crackers (Aldi) @ $1.19
So far this year, I have spent:
January - $292.05
February - $248.17
March - $196.87
April - $417.07
May - $319.07
June - $292.90
July - $371.92
August so far... $117.45

Did you get any great deals at the grocery store this week?  Please link up or share your finds in the comments :)

6 comments:

  1. Yay! You are posting again! I miss you when you are not posting!

    Well done on the grocery shopping, even if you went over by $17, this week; that happens when we stock up, sometimes.

    I haven't done a grocery shopping trip this week, yet, except for the bread and grapes I bought on Tuesday. I need to look through my pantry and see what I need before I go grocery shopping. I've been snacking more than cooking proper meals, lately.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Goodness, thank you so much! I have awesome readers :)

      Didn't we say, at some point, that we were going to do a pantry and freezer challenge? Why am I finding this so difficult to do?! I wonder if people who do that just go and stock up on milk and fruit/veggies before they declare that they're doing a pantry/freezer challenge...

      I hope you're having a nice weekend and that you're not in pain from your root canal!

      Delete
  2. Interesting question on the beans... I might say that they are pantry because whether you get the dry ones or the canned ones. I see how that might be confusing with your categories. I think that thyme if it was fresh would be in the produce but since it is dry I totally agree that it is a pantry item. I have a hard time with some of those divisions when I do my coupons because I have an extra other food category where most of the coupons that I can't find end up :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Yep. It's a matter of being consistent, whatever I decide. Since I've been counting canned and frozen vegetables as "produce" this whole year, I guess any canned veggie should fall in that category. But maybe something like thyme, canned tomatoes (i.e. things that you use as part of a recipe and not necessarily on their own) could be "pantry" items.

      I have a lot of specific categories for coupons and yet sometimes I find a coupon for an item and I'm not quite sure where I should file it, lol.

      Delete
  3. I think the price on the pasta is good, too, especially for whole wheat. We have so much on hand, still, that I am NOT planning on picking any up this sale, but I'll try to remember for next time (I feel like there is always a BOGO on pasta at Publix).

    I think my most exciting deal was getting a pint of Talenti gelato for $1.34 today!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Well done on the gelato, that's an awesome price!

      I have lots of pasta in my pantry but I think I'll give a lot of the non-whole wheat pasta to my daughter when she moves away and to Middle Son when he moves in to his new apartment in my neck of the woods next month.

      Delete

Anything you'd like to add? Share away!